Natura jest czymś najbardziej bliskim człowiekowi i zarazem czyś najbardziej mocnym. Przez wieki człowiek chciał uciec od natury, poprzez swoje działania i styl życia. Jednak wciąż mu czegoś brakowało. Dowodem na to może być fakt, iż coraz więcej ludzi w krajach wysoko rozwiniętych pragnie wrócić nie do dobrobytu, luksusu i przepychu, lecz właśnie do natury.
W związku z tym marzy im się naturalny tryb życia, ekologiczne produkty żywnościowe, zamieszkanie na odludziu, czyli jak najbliżej natury. Podobnie dzieje się w kwestii dbania o zdrowie, w kwestii leków. I w ogóle w kwestii zdrowego trybu życia.
Współczesny człowiek chętnie wraca do medycyny naturalnej upatrując w niej nadzieję na usunięcie swoich dolegliwości. A nawet kłopotów poprzez uproszczenie życia, zwolnienie tempa funkcjonowania na co dzień, zminimalizowanie stresu w codziennym życiu, odzyskania władzy nad swoim człowieczeństwem. Stara się poszukać tego, co jest w życiu najważniejsze.
Niejednokrotnie pod wpływem swoich przemyśleń i dążeń przewartościowuje swoje życie. Zmieniają mu się priorytety, dążenia i wartości. I choć czasem przez niektórych zaczyna być postrzegany, jako nowo narodzony dziwak, to on czuje się szczęśliwy.
Medycyna naturalna zwana też medycyną niekonwencjonalną, medycyną alternatywną, medycyną ludową zawsze była bliska człowiekowi. Od niepamiętnych czasów ludzie znali leki z Bożej apteki. Czyli te, które można znaleźć w naturze. Znali sposoby na dręczące ich choroby i dolegliwości. Przez wieki dochodzili do wiedzy metodą prób i błędów. A osiągnięcia w medycynie ludowej przekazywane były zazwyczaj z pokolenia na pokolenie tradycją ustną. Choć istnieją też spisane porady i ludowe metody leczenia.
Także niczego nadzwyczajnego współczesny człowiek nie odkrył. Wyłącznie zrozumiał, że natury nie trzeba ignorować, a tym bardziej lekceważyć. Gdyż ona jest sprzymierzeńcem człowieka, a nie wrogiem.
Dlatego z coraz większym przekonaniem ludzie wprowadzają metody leczenia, które stosowały nasze prababcie. Jak na przykład bańki podczas, gdy człowiek jest przeziębiony. Metoda przez jakiś czas ignorowana, lecz ostatnio przeżywa swój renesans. Jest polecana przeziębionym i kaszlącym nawet w gabinetach lekarskich i szpitalach.
Choć natura jest najbliższym i najwłaściwszym środowiskiem dla człowieka, to jednak trzeba pamiętać, że drzemie w niej ogromna moc. Dlatego również nie można z nią przesadzać. Nawet w ziołolecznictwie. To, co jest dobre dla człowieka, gdy jest spożywane w rozsądnych ilościach, to w nadmiarze może zaszkodzić.
Przykładem może być oddychanie.
Wszyscy wiedzą, że człowiek, zwierzę, a nawet roślina nie będzie mogła żyć bez funkcji oddychania. Krótko mówiąc wszystko, co żyje musi oddychać. Bo oddychanie daje nam życie i jest niezbędne. Ale spróbujmy nadmiernie pooddychać.
Co się wówczas z nami dzieje ?
Zaczynamy źle się czuć, robi nam się ciemno przed oczami i słabo.
Dlaczego tak się dzieje ?
Dlatego, bo zbyt dużo wprowadziliśmy tlenu do naszych płuc, czyli do naszego organizmu.
Wniosek nasuwa się sam. Nadmiar też jest szkodliwy, podobnie, jak szkodliwy jest niedobór. Tak jest we wszystkim. I tak samo jest w naturalnych metodach leczenia. Zawsze najwłaściwszy jest złoty środek. A nie dwa przeciwległe bieguny.