Nieswoiste zapalenia jelit to grupa chorób przewlekłych, do których zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Każde z tych schorzeń cechuje się samoistnymi remisjami i emisjami o ciężkim przebiegu. Szczyt zachorowań przypada między 20. a 40. rokiem życia. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, które pozwala na wdrożenie leczenia ograniczającego zmiany chorobowe.

Objawy nieswoistego zapalenia jelit

Objawy nieswoistego zapalenia jelit są różne w zależności od tego, jaka choroba zaatakowała organizm. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawia się bólem brzucha towarzyszącym oddawaniu stolca, a także częstymi biegunkami oraz krwią i śluzem w stolcu. Chorobie często towarzyszy gorączką, a w trakcie emisji choroby wypróżnienia występują zarówno w dzień, jak i w nocy.

W chorobie Leśniowskiego-Crohna krew w stolcu pojawia się bardzo rzadko, a bóle brzucha są częste i niezwiązane z oddawaniem stolca – zwykle występują po posiłkach i są zlokalizowane po prawej stronie, co może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego. Pierwszym objawem choroby jest zwykle spadek masy ciała, ponadto w podbrzuszu wyczuwalny jest guz. U dzieci może wystąpić zahamowanie wzrostu. W przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna często obserwowana jest anemia oraz zmiany okołoodbytowe w postaci kłykcin, przetok, blizn i ropni.

Powikłania nieswoistych zapaleń jelit

W leczeniu nieswoistego zapalenia jelit często stosuje się farmakoterapię, która obejmuje sulfasalazynę, mesalazynę lub olsalazynę, a także glikokortykoidy. Leki sterydowe podawane są wyłącznie w pogorszeniu stanu ogólnego przy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Mają one wiele skutków ubocznych, dlatego mogą być stosowane przez krótki czas. Oprócz tego w leczeniu NZJ stosuje się leki immunosupresyjne, biologiczne, a w razie potrzeby także antybiotyki i chemioterapeutyki.

Leczenie standardowe to nie wszystko, ponieważ do poprawy stanu zdrowia i wydłużenia remisji objawów niezbędna jest prawidłowa dieta oraz unikanie stresu. Warto też stosować probiotyki, które wydłużają okresy bezobjawowe choroby. Więcej informacji na temat leczenia nieswoistego zapalenia jelit można znaleźć na stronie www.lactoral.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here