Optyka Strzelecka

Za pomocą Celowników Optycznych , możliwe jest dokładne wycelowanie w bardzo odległy cel. Celowniki umożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału broni.

Jakie rodzaje optyki strzeleckiej wyróżniamy?

Do optyki strzeleckiej możemy zaliczyć takie rodzaje sprzętu jak:

Lunety celownicze

Celowniki laserowe

Kolimatory

Celowniki Holograficzne

Czym charakteryzują się lunety celownicze?

Lunety celownicze to celowniki optyczne umożliwiające dokładne wymierzenie na bardzo duże odległości, podstawowe parametry lunet to między innymi:

-Powiększenie (może być stałe lub zmienne w zakresie od 4x do 24x).

Najczęściej używanym standardem jest zmienne powiększenie 3-9x które pozwala na wybór szerokiego pola widzenia, bądź duże przybliżenia na mały cel.

-Średnica obiektywu

Im większy średnica obiektywu tym więcej światła wpuszczone jest do środka co umożliwia zobaczenie większej ilości rzeczy. Najpopularniejszym standardem jest wartość z przedziału 32-44 mm.

-Średnica tubusu

Tubus to inaczej obudowa urządzeń optycznych lub części składowych. Wykonana jest w kształcie tulei, a służy ona do współosiowego osadzania soczewek lub układów optycznych. Im lepszy tubus tym lepiej poprawia on transmisję światła oraz zwiększa trwałość, również dzięki niemu możliwe jest używanie bardzo dużych powiększeń

-Rodzaj krzyża lub mil-dot

-Podświetlenie

W niektórych lunetach zastosowane jest kilkustopniowe podświetlenie krzyża lub jego centralnej części.

– Regulacja Paralaksy na tubusie lub boczna – Dzięki niej możliwe jest dostrojenie ostrości krzyża do oglądanego obrazu, oraz pozwala oszacować odległość dzielącą nas od celu.

Lunety celownicze montowane są za pomocą specjalnych montaży jedno lub dwuczęściowych które wykonane z wytrzymałego metalu, są bardzo wytrzymałe oraz niezawodne.

Charakterystyka celowników laserowych

Celowniki laserowe to urządzenia emitujące laser niewielkiej mocy, wiązka laserowa z dużą dokładnością wskazuje miejsce w które zostanie oddany strzał. Przy wyborze optyki laserowej ważne jest aby broń posiadała odpowiednią szynę na której można zamontować celownik laserowy. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi celowniki laserowe jest ich: moc, kolor wiązki oraz sposób zasilania.

Celowniki Kolimatorowe

Celownik kolimatorowy to specjalny rodzaj celownika optycznego który wykorzystuje zjawisko uzyskiwania wiązki światła o niskiej rozbieżności. Jego działanie polega na obserwowaniu specjalnej wiązki światła która jest emitowana równolegle do linii celowania w kierunku oka strzelca. Do zalet celownika kolimatorowego możemy zaliczyć:

– Zwiększenie szybkości  i precyzji strzału

– Zmniejszenie zjawiska paralaksy w porównaniu z innymi rodzajami optyki strzeleckiej.

– Niewielki ograniczenie pola widzenia

– Możliwość strzelania przy braku światła.

Główną wadą celowników kolimatorowych jest konieczność zasilania energią elektryczną, która pozyskuje się z baterii oraz uzupełnia się energią słoneczną.

Czym są celowniki Holograficzne?

Celowniki Holograficzne to specjalna odmiana celowników kolimatorowych, różnią się one wbudowanym układem elektronicznym pozwalającym zmieniać jasność siatki celowniczej, jak również umożliwiają regulacje położenia znaku celowniczego.

Jaki rodzaj optyki strzeleckiej wybrać?

Wybór właściwego celownika optycznego zależy od wielu czynników. Lunety optyczne umożliwiają dokładne wymierzenie w daleko odległe cele, jednakże na dystanse do 200 m o wiele bardziej przydatnym rodzajem optyki są celowniki kolimatorowe które przez swoją nie dużą wagę i rozmiar zwiększają szybkość przycelowania oraz precyzję czasu (gdyż nie jest wymagane zgrywanie muszki i szczerbinki). Na krótkie dystanse celowniki laserowe są w stanie znacząco zwiększyć precyzję strzałów oddawanych z biodra.

Źródło: http://podbierak.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here