Sucha i pękająca skóra na stopach nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Niekiedy prowadzi do wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej u diabetyków. Może również przyczyniać się do pojawienia się szczeliny w skórze właściwej, co grozi poważnym stanem zapalnym i zakażeniami.

Warto od razu podjąć odpowiednie leczenie, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Najlepiej odwiedzić gabinet podologiczny, w którym lekarz specjalista zajmie się stopami w sposób kompleksowy.

Dlaczego pojawia się suchość skóry stóp?

Stopy człowieka są nieustannie obciążone ciężarem ciała, a jednocześnie często stykają się z podłożem. To dlatego ich skóra ma zdecydowanie grubszą warstwę w stosunku do innych części ciała. Wymaga również odmiennych zabiegów pielęgnacyjnych, o których niejednokrotnie zapomina się, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy chodzimy w pełnych butach.

Jednym z powodów wystąpienia suchej, łuszczącej się i popękanej skóry jest właśnie nieodpowiednia pielęgnacja, ale czasami przyczyny tkwią w rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych. Na suchą skórę stóp narzekają osoby z zaburzeniami endokrynologicznymi, jest to też niekiedy objaw cukrzycy. Nawet zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego mogą skutkować pojawieniem tego problemu, co wynika z niedostatecznej ilości płynów i tłuszczów w skórze kończyn dolnych.

Pamiętajmy, aby zareagować już na pierwsze niepokojące symptomy, jak szorstkość, swędzenie i pieczenie. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy lekarza specjalisty w zakresie dbania o stopy, czyli podologa, który nie tylko ustali przyczyny wystąpienia suchości, ale także podejmie się leczenia tej przypadłości. Jeżeli nie wiemy, gdzie znajduje się najbliższy gabinet podologiczny, to możemy skorzystać z pomocy wyszukiwarki podolodzy.pl.

Jak sobie pomóc?

Pierwszą rzeczą, jaką jeszcze możemy zrobić samodzielnie, będzie zastosowanie środków pielęgnacyjnych zawierających witaminę A oraz mocznik. Warto nosić skarpetki z materiałów naturalnych oraz wygodne buty. Jeżeli nie nastąpi poprawa, to wtedy nie ma co zwlekać z wizytą u podologa. Dokładne obejrzenie stóp pomoże poznać powody zaistnienia dolegliwości, co niewątpliwie ułatwi podjęcie decyzji związanej z formą leczenia. Preparaty przepisane przez podologa mają zregenerować skórę stóp na tyle, aby przestała się łuszczyć, pękać i po prostu odzyskała zdrowy wygląd.

podolog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here