Infekcje intymne to bardzo częste problemy zdrowotne dotykające kobiety. Jednym z ich głównych objawów są upławy, którym również mogą towarzyszyć dodatkowe nieprzyjemne symptomy, jak swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach. Jak radzić sobie z upławami? I jak je w ogóle rozpoznać?

Jak wyglądają upławy

Każda kobieta jest w stanie samodzielnie rozpoznać, czy wydzielina wydostająca się z jej pochwy jest prawidłowa czy wręcz przeciwnie. Wystarczy, że będzie wiedziała jak wygląda właściwa i naturalna wydzielina z pochwy, która pojawia się już w 8 dniu cyklu menstruacyjnego. Jest ona przejrzysta, bezbarwna lub mleczna i nie ma zapachu. Taka wydzielina przypomina typowy śluz.

Upławy – charakterystyka i zasady postępowania

Natomiast niepokojąca jest sytuacja, w której zwykła wydzielina zmienia się w upławy, czyli zaczyna nabierać innego koloru (zielonkowatego, żółtawego, brązowego lub zabarwionego krwią) i nieprzyjemnie pachnie. Takiej wydzielinie często też towarzyszy dyskomfort, pieczenie i swędzenie okolicy intymnych. Powyższa sytuacja powinna zawsze skłonić kobietę do udania się do ginekologa, ponieważ nieleczone upławy mogą doprowadzić do poważniejszych chorób ginekologicznych.

To warto wiedzieć…

W rozpoznawaniu, czy dana wydzielina jest prawidłowa czy nie, pomaga również znajomość własnego cyklu menstruacyjnego, ponieważ na każdym etapie cyklu wydzielina może wyglądać trochę inaczej.

Cykl miesiączkowy kobiety – naturalna wydzielina pochwy

Przez pierwszych 8 dni cyklu miesiączkowego ciało kobiety nie produkuje naturalnej wydzieliny w takiej ilości, by była ona zauważalna gołym okiem. Następnie, przez 3 lub 4 dni można zauważyć bardzo dużą ilość bezbarwnej i rozciągliwej wydzieliny. Po tym czasie przez okres około 12 dni dochodzi do zagęszczenia śluzu, przez co staje się on mniej przeźroczysty. Na samym końcu pojawia się miesiączka. Taki przebieg cyklu jest uznawany za prawidłowy i niebudzący żadnych zastrzeżeń. Pojawia się już u miesiączkujących nastolatek i trwa aż do menopauzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here