Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji specjalnym płynem oraz przechowywania w sterylnym pojemniku. Zachowanie higieny w czasie użytkowania szkieł kontaktowych zapobiega infekcjom oka, a także uszkodzeniu delikatnego materiału, z jakiego wykonane są soczewki.

Soczewki miesięczne – jak używać?

Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, którą używa się przez 30 dni. Każdego dnia wieczorem należy je zdjąć z oczu, oczyścić oraz przełożyć do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika wypełnionego płynem do soczewek. W przeciwieństwie do szkieł kontaktowych jednodniowych, soczewki miesięczne wyrzuca się dopiero po upływie 30 dni. Na cały rok wystarczy zatem jedynie 12 par szkieł. Tanie soczewki kontaktowe można zamówić za pośrednictwem strony internetowej: http://ultraflex.pl/.

Płyn do soczewek

Do czyszczenia szkieł kontaktowych używa się tylko i wyłącznie specjalnego płynu do soczewek. Nie należy ich myć mydłem, wodą ani śliną, gdyż może to uszkodzić soczewkę lub wywołać podrażnienia oczu. Płyny do szkieł kontaktowych zawierają w sobie substancje bakteriobójcze oraz składniki, które skutecznie rozpuszczają osady białkowe i tłuszcz, a jednocześnie pielęgnują delikatny materiał z jakiego wykonana jest soczewka. Przed zastosowaniem płynu należy dokładnie przeczytać instrukcję, jaka znajduje się w jego opakowaniu, a także sprawdzić termin przydatności preparatu.

Czyszczenie soczewek kontaktowych, krok po kroku

Zdejmowanie i zakładanie soczewek powinno się odbywać zawsze po wcześniejszym dokładnym umyciu rąk, najlepiej żelem antybakteryjnym. Szkło kontaktowe należy umieścić w zagłębieniu dłoni i skropić je płynem pielęgnacyjnym. Aby oczyścić soczewkę z osadów i zanieczyszczeń, wystarczy delikatnie pocierać ją palcem. Po opłukaniu szkieł kontaktowych należy przełożyć je do specjalnego dwukomorowego pojemnika.

Pudełko na soczewki

Pudełko na soczewki również wymaga codziennej dezynfekcji. Przed włożeniem szkieł kontaktowych do pojemnika, należy go dokładnie umyć i osuszyć. Do czyszczenia opakowania najlepiej stosować ten sam płyn, jaki stosuje się do mycia soczewek. Po dokładnym opłukaniu jego komór wystarczy pozostawić go do samoistnego wyschnięcia. Miesięczne soczewki na noc zalewa się płynem pielęgnacyjnym w taki sposób, aby były całe zanurzone w substancji. Pojemnik do przechowywania szkieł kontaktowych powinien być również często wymieniany, przynajmniej raz w miesiącu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here