Szampon do włosów

Podobno jak znajdzie się idealnego fryzjera, to „nie zdradzi się” go już nigdy. Wybranie najlepszego szamponu do swoich włosów jest równie trudnym zadaniem. Produktów na półkach drogerii i aptek jest naprawdę sporo, jednak często po ich zastosowaniu nasza fryzura raczej nie przypomina tych znanych z telewizyjnych reklam czy billboardów.
Nowoczesne szampony nie tylko myją, lecz także doskonale pielęgnują włosy i skórę głowy. Żeby jednak kosmetyk mógł spełniać wszystkie swoje zadania, musi ściśle odpowiadać twoim potrzebom.
Mycie włosów to podstawa ich pielęgnacji – trzeba z nich usuwać kurz, nadmiar łoju, pozostałości kosmetyków do stylizacji. Dzięki temu włosy i skóra głowy mogą „oddychać” i łatwiej wchłaniają składniki odżywcze. Należy jednak starannie dobierać szampon do rodzaju włosów, bo używając nieodpowiedniego, można je osłabić, pozbawić sprężystości, sprawić, że będą szybciej się przetłuszczać, a nawet wypadać. Na opakowaniu kosmetyku jest zawsze informacja, czy jest przeznaczony do włosów suchych, farbowanych, z łupieżem itp. Kupując szampon, warto też zwrócić uwagę, czy zawiera składniki działające korzystnie na mieszki włosowe i strukturę włosa. Takie działanie maja:
• ceramidy – chronią przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
• proteiny, głównie kolagen i keratyna – wspomagają wzrost włosa, zapobiegają utracie wilgoci;
• pantenol (prowitamina B5) – przyspiesza wzrost i regeneracje włosa, łagodzi odczyny zapalne skóry;
• witaminy A i E – wzmagają regenerację, chronią przed działaniem wolnych rodników i promieniami UV;
• olejki roślinne – nawilżają i uelastyczniają włosy, chronią przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, nabłyszczają i ułatwiają rozczesywanie;
• wyciągi z ziół- działają kojąco i leczniczo na skórę głowy, regulują wydzielanie łoju.
Na co dzień nie zastanawiasz się, w jaki sposób używać szamponu. Kolejne czynności powtarzasz odruchowo. Warto jednak zwrócić uwagę, czy na pewno wykonujesz je poprawnie, bo niewłaściwe mycie nie służy ani włosom, ani skórze głowy. Zacznij od moczenia głowy wodą. Powinna być ciepła, żeby dobrze usunęła tłuszcz, ale nie gorąca, bo takiej nie lubi skóra. Zamiast wylewać szampon bezpośrednio na włosy, nabierz w dłoń niewielką ilość i rozcieńcz wodą, tak żeby powstała piana. Dopiero potem rozłóż ją równo miernie na głowie. Taka kolejność jest ważna – nakładając już rozrobiony szampon, zaoszczędzasz włosom dodatkowego pocierania, a poza tym zużywasz mniej kosmetyku. Masuj głowę delikatnie opuszkami palców, zacznij od miejsc nad karkiem i przesuwaj się w kierunku czoła i skroni. Pamiętaj, żeby szczególnie starannie umyć włosy na obrzeżach, w przeciwnym razie nawet tuż po myciu będą wyglądały nieświeżo.
Do płukania włosów używaj zawsze chłodnej wody, która zamyka łuski włosów, dzięki temu będą mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli włosy nie były myte przez kilka dni lub nałożyłaś na nie sporo środków do stylizacji, musisz nanieść szampon ponownie, inaczej nie usuniesz dokładnie zanieczyszczeń i fryzura szybko oklapnie. Po kolejnym płukaniu nie wycieraj włosów energicznie i nie szarp ich grzebieniem, bo wilgotne bardzo łatwo się łamią. Lepiej na kilka minut zawiń je w ręcznik, żeby woda mogła swobodnie wsiąkać w tkaninę.
Szampony do różnych rodzajów włosów:
Włosy tłuste- potrzebują składników hamujących aktywność gruczołów łojowych i utrudniających rozprowadzanie tłuszczu na całej długości włosów. Szampon powinien oczyszczać i zmniejszać wydzielanie tłuszczu, ale jednocześnie nie wysuszać włosów. Idealny szampon powinien odświeżać włosy, zapewniać im odpowiednie nawilżenie i przywrócić skórze naturalną równowagę wodno-lipidową.
Włosy suche i zniszczone- wymagają dużej dawki środków pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych natłuszczających i odżywczych. Kationowe polimery celulozowe, surfaktanty i silikon zapobiegają rozchylaniu się łusek, przeciwdziałają plątaniu się włosów i wygładzają. Masło shea, ekstrakty z kokosa chronią przed wpływem promieni UV, nawilżają i regenerują. Włosy zniszczone, rozjaśniane i po trwałej ondulacji najlepiej myć szamponem z lnem, rumiankiem. Włosy suche potrzebują protein i lipidów, które zatrzymują w głębi włosa.
Włosy cienkie- dobrze zrobi im szampon unoszący włosy u nasady, bo dzięki temu wydaje się, że kosmyki są grubsze. Tak działają szampony dodające objętości z amino-peptydy, które optycznie zwiększają gęstość włosów. Szampon dla włosów cienkich powinien również zawierać silikon wygładzający łuskę, keratynę, antyoksydanty, filtry UV.
Włosy kręcone- szampony przeznaczone do pielęgnacji loków nawilżają, zapobiegają puszeniu się i zapewniają ładny skręt. Jeśli twoje kręcone włosy nie zawsze wyglądają tak, jak chciałabyś, umyj je szamponem z zawartością serum z aloes, który wygładza, zmiękcza i regeneruje. Szampony z olejkami (np. palmowym, Shorea) ujarzmią niesforne kosmyki, zapewnią intensywne nawilżenie.
Włosy farbowane- potrzebują szamponu, który je nawilży, a do tego utrwali kolor i doda mu głębi – taki szampon powinien zawierać proteiny, pantenol i filtry UV. O kondycję włosów rozjaśnianych zadba szampon z prowitaminą B5 podkreślający kolor włosów, a także szampon z rumiankiem, który ma właściwości rozjaśniające. Fioletowe szampony pomogą pozbyć się żółtego odcienia na włosach. Do włosów ciemnych możesz używać szamponów z henną, herbatą, wyciągiem z mydlnicy lekarskiej.
Włosy z łupieżem- do takich włosów potrzebne są kosmetyki, które jednocześnie pielęgnują i działają przeciwgrzybiczo. Zadaniem tych szamponów jest zapobieganie rogowaceniu i złuszczaniu naskórka. Zawierają też substancje łagodzące podrażnienia skóry głowy, odbudowujące strukturę włosów i redukujące ich wypadanie. Składniki, które powinny znajdować się w szamponach to: aktywny cynk, witamina E, mentol, aktywny selen S, woda siarczkowa, ekstrakt z żeń-szenia.
Włosy dziecka- kosmetyki dla malucha muszą być na tyle delikatne, by nie podrażniały oczu ani delikatnej skóry. Bardzo często szampony dla dzieci są również płynem myjącym do ciała, płynem do kąpieli. Takie kosmetyki powinny zawierać jak najmniej składników (sprawdzaj etykiety i porównuj dostępne kosmetyki, ten, który ma mniej składników z pewnością będzie delikatniejszy) oraz naturalne ekstrakty roślinne np. z lawendy. Proteiny jedwabiu w szamponie pomogą wygładzić włoski dziecka i ułatwić rozczesywanie. Za wszelką cenę unikaj szamponów z zawartością detergentów i agresywnych środków myjących. Substancje zapachowe i barwniki gwarantują uczulenia i podrażnienia u alergików.

www.motell.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonturówka do ust
Następny artykułNajlepsze prostownice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here