Wartość witaminy D - dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?

Każdy kochający rodzic dba o prawidłowy rozwój swojego dziecka i dokłada wszelkich starań, by zapewnić maluchowi wszystko, co jest niezbędne do utrzymania zdrowia. Odpowiednia dieta, dostarczająca dziecku potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów, ma niebagatelny wpływ na procesy wzrostowe oraz pozwala zapobiec wielu zaburzeniom, a nawet chorobom. Jedną z wielu witamin o kluczowym znaczeniu w rozwoju dziecka jest witamina D. Dlaczego jej rola jest tak ważna i pod jaką postacią może być dostarczana organizmowi? Dowiecie się  z tego artykułu.

Witamina D – dlaczego odgrywa tak ważną rolę

Jak powszechnie wiadomo, kalcytriol (bo tak inaczej nazywa się witamina D) odgrywa kluczową rolę w procesie wzrostu tkanki kostnej. Wspomaga on wchłanianie wapnia, z którego w 99 % zbudowane są kości. Do 10 roku życia, kształtuje się ponad połowa masy kostnej człowieka, dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o to, by organizm przyswajał odpowiednie ilości tej wartościowej witaminy. Dodatkowo, witamina D wraz z wapniem wzmacniają układ sercowo-naczyniowy oraz system nerwowy, dobrze wpływają na skórę oraz łagodzą stany zapalne. Poza tym, kalcytriol pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi (reguluje produkcję insuliny) oraz wzmacnia układ odporności, pobudzając szpik kostny do produkcji komórek obronnych.

Źródła witaminy D

Organizm człowieka potrafi syntezować witaminę D3 z prowitaminy pod wpływem promieniowania słonecznego. Proces ten odbywa się w skórze, dlatego spacery z dziećmi podczas słonecznych dni są tak istotne dla zdrowia maluchów. W okresie od kwietnia do września wystarczy, aby maluch przebywał w nasłonecznionym miejscu przez około 15 minut dziennie, by jego organizm mógł wytworzyć odpowiednie ilości witaminy D3. Warto pamiętać o tym, aby w tym czasie dziecko miało odsłoniętą buzię i rączki. Zimą i jesienią, kiedy słonecznych dni jest naprawdę niewiele, a więc organizm nie jest w stanie samodzielnie pokryć dziennego zapotrzebowania na witaminę D3, można podawać ją dziecku w formie tabletek lub kropli (np. http://bioaron.pl/).  Kolejnym źródłem witaminy są poszczególne artykuły żywnościowe, do których zalicza się mleko, masło, jaja oraz ryby morskie.

Witamina D ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, a przyjmowanie jej w odpowiednich ilościach pozwala zapobiegać m.in. takim chorobom jak krzywica. Pamiętaj więc o zbilansowanej diecie malucha, spacerach podczas słonecznych dni, a także, jeżeli według wskazań lekarza jest to konieczne, właściwej suplementacji witaminy.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here