Biegunka podróżnych – jak powstrzymać uporczywe biegunki na wakacjach?

Czym jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych jest ostrą chorobą biegunkową, która obecna jest w czasie trwania podróży lub też pojawia się do 10 dni od zakończenia wakacyjnych wojaży. Typowe dla biegunki podróżnych jest to, że dotyka ona osoby podróżujące z krajów rozwiniętych do położonych w ciepłej strefie klimatycznej krajów rozwijających się.

Jakie są przyczyny powstania biegunki podróżnych?

Obecnie przyjmuje się, że za rozwój biegunki podróżnych odpowiedzialne są przede wszystkim zakażenia bakteryjne. Zdecydowana większość przypadków biegunki podróżnych wywołuje bakteria Escherichia coli. Mniejsza liczba przypadków biegunki podróżnych wywoływana jest poprzez zakażenie salmonellą lub shigellą, ewentualnie do jej rozwoju może też doprowadzić bakteria Campylobacter jejuni.

Za rozwój biegunki podróżnych odpowiedzialne są często również wirusy: przede wszystkim rotawirusy oraz norowirusy; zdarza się też, że biegunka podróżnych rozwija się na skutek zakażenia pierwotniakami. Można spotkać przypadki, w których za rozwój biegunki podróżnych odpowiedzialnych jest kilka rożnych drobnoustrojów jednocześnie – można wtedy powiedzieć o mieszanej etiologii biegunki podróżnych.

Objawy biegunki podróżnych

Głównym objawem biegunki podróżnych jest bardzo duża ilość luźnych wypróżnień. Uporczywe biegunki charakteryzują się też bólami brzucha o rożnym nasileniu. Dodatkowo mogą pojawić się też wymioty, a czasami nawet gorączka – niekiedy bardzo wysoka.

Chory czuje się osłabiony, zwykle większą część dnia spędza z tego powodu w łóżku i dużo śpi.

Biegunka podróżnych może mieć rożny przebieg. Zwykle jest łagodna i ustępuje samoistnie; zdarzają się jednak również przypadki ciężkie, które wymagają hospitalizacji celem nawodnienia organizmu chorego.

Czy biegunka podróżnych zdarza się często?

Przyjmuje się, że biegunka podróżnych dotyka zwykle od 10 do 50% osób podróżujących za granicę naszego kraju. Zdecydowanie największa liczba przypadków biegunki podróżnych dotyczy turystów, którzy wyjeżdżają do krajów afrykańskich, ale również do krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Uporczywe biegunki zdarzają się zdecydowanie rzadziej podczas podróży do krajów Bliskiego Wschodu.

W pozostałych częściach Świata biegunka podróżnych zdarza się naprawdę rzadko, jednak jej występowanie jest oczywiście jak najbardziej możliwe.

Leczenie biegunki podróżnych

Podstawą w leczeniu biegunki podróżnych jest właściwe nawadnianie, które pomoże zapobiec groźnemu dla zdrowia odwodnieniu.

Co należy pić? Warto, aby nasza wakacyjna apteczka była wyposażona w doustne płyny nawadniające – tzw. elektrolity. Płyny takie są wygodne do zabrania w podróż, mają bowiem formę saszetek z proszkiem, który należy rozpuścić w chłodnej wodzie. Doustne płyny nawadniające uzupełniają wszystkie pierwiastki, które tracimy w czasie biegunki (głównie sód i potas).  Zbyt niski poziom tych pierwiastków może powodować zaburzenia groźne dla zdrowia, a nawet życia ze strony różnych narządów (między innymi serca), dlatego tak niesłychanie istotne jest ich właściwe uzupełnianie.

Poza doustnymi płynami nawadniającymi powinniśmy pic również dużą ilość wody.

Należy pamiętać, że w przypadku bardzo nasilonych objawów możemy nie dać rady samodzielnie wystarczająco się nawodnić i niestety zajdzie potrzeba hospitalizacji w celu dożylnego podania płynów.

W leczeniu biegunki podróżnych istotną rolę odgrywają również probiotyki, dlatego wakacyjna apteczka powinna być w nie zaopatrzona. Probiotyki dostarczają bowiem do jelit właściwą florę bakteryjną, która poprzez zakażenie przewodu pokarmowego przez chorobotwórcze drobnoustroje została znacznie zubożona.

Dodatkowo stosuje się też środki działające objawowo, czyli preparaty hamujące perystaltykę jelit. Najczęściej podczas biegunki podróżnych używany jest loperamid, który ma skrócić czas trwania uciążliwych objawów.

Ponieważ biegunka podróżnych bardzo często wywoływana jest przez bakterie, w jej leczeniu stosuje się również empirycznie dobrane antybiotyki, których podanie także ma na celu skrócenie czasu trwania biegunki oraz złagodzenie występujących w jej przebiegu dolegliwości.

W przebiegu biegunki podróżnych bardzo ważna jest też właściwie dobrana dieta – należy jeść często, ale w mniejszych ilościach, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w skrobię (zaleca się przede wszystkim ryż i ziemniaki). Posiłki mogą też zawierać gotowaną marchewkę i inne gotowane warzywa, a także banany i jogurty. Absolutnie nie należy w tym okresie spożywać potraw ciężkostrawnych, tłustych i smażonych.

Należy pamiętać, że czasami biegunka podróżnych przebiega w tak ciężki sposób, że pomimo prób leczenia ambulatoryjnego zachodzi niestety potrzeba hospitalizacji.

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć swoja apteczkę w preparaty, które pomogą nam wrócić do pełni sił w przypadku zachorowania na biegunkę podróżnych. Wszystkie potrzebne preparaty dostępne są w aptekach stacjonarnych jak i online, np.: https://www.doz.pl/apteka/k548-Biegunka_podroznych.

Czy można uchronić się przed ewentualnym rozwojem biegunki podróżnych?

W profilaktyce biegunki podróżnych ważna jest dbałość o właściwą higienę. Przed każdym posiłkiem należy bardzo dokładnie umyć ręce – zawsze mydłem, nie samą wodą. Ponadto w krajach, w których ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych jest duże, powinniśmy pić wyłącznie butelkowaną wodę mineralna; takiej wody należy też używać do mycia zębów. Nie wolno pić napojów, w których dodatkiem są kostki lodu. Zdecydowanie należy tez unikać spożywania pokarmów z nieznanego źródła, czyli takich kupionych na ulicznych straganach i targach. Warto pamiętać o ryzyku, jakie niesie za sobą jedzenie warzyw i owoców nieobranych ze skórki. Najlepiej spożywać potrawy gorące, jak również pieczywo i napoje gazowane.

Pamiętaj: przestrzeganie tych kilku prostych zasad pomoże uchronić Cię w czasie wakacyjnego urlopu przed zachorowaniem na biegunkę podróżnych, która może zepsuć długo wyczekiwany wyjazd. Zasad tych należy przestrzegać szczególnie rygorystycznie w przypadku dzieci do trzeciego roku życia, osób starszych i kobiet w ciąży. W ich przypadku objawy biegunki podróżnych są zwykle zdecydowanie bardziej nasilone; osoby z tych grup znacznie gorzej od innych znoszą przebieg choroby. Dlatego, chcąc uniknąć na urlopie niepotrzebnych przykrych niespodzianek, dbajmy przede wszystkim o właściwa higienę i nie jedzmy pokarmów niewiadomego pochodzenia.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here