Wyjeżdżając na wakacje za granicę, musimy się do tego należycie przygotować. Przygotowanie odpowiednich środków płatniczych, którymi będziemy się posługiwać za granicą, to podstawowa kwestia, o którą musimy zadbać.

Nie wymieniaj na ostatnią chwilę

Podstawowym błędem podróżnych jest wymiana waluty w ostatniej chwili przed podróżą – na przykład już na dworcu czy lotnisku. Postępując w ten sposób, narażamy się na spore straty. Po pierwsze, wymienimy w ten sposób dewizy na podstawie niesprawdzonego, przypadkowego kursu. Co za tym idzie – za tą samą kwotę w złotówkach możemy dostać odczuwalnie mniejszą kwotę w walucie obcej. Ponadto, kantory umiejscowione na lotniskach, przy przejściach granicznych i dworcach zazwyczaj narzucają sporą różnicę między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty (tak zwany spread). Aby tego uniknąć, warto wymienić walutę odpowiednio wcześniej. Uważnie śledząc kursy walut, możemy wybrać najbardziej korzystny do wymiany moment. Jeśli planujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem lub często podróżujemy, nie będzie przesadą nawet wymiana euro na zapas, zakładając, że trafimy na korzystny kurs. Jeśli nie chcemy lub nie umiemy śledzić kursów walut na bieżąco, można po prostu wymieniać pieniądze partiami, co zminimalizuje ryzyko niekorzystnej wymiany całej kwoty. Jeśli to tylko możliwe, wymieńmy walutę przed wyjazdem. W rodzinnym mieście najłatwiej znaleźć miejsce, gdzie można przeprowadzić taką transakcję najtaniej.

Wymiana bezgotówkowa

Jeśli Interesuje nas wymiana waluty obcej na walutę obcą, na przykład wymiana euro na franki szwajcarskie lub wymiana franków na euro, wymianę lepiej przeprowadzić bezgotówkowo za pomocą przelewu bankowego lub pośrednictwa internetowego kantoru. Taka opcja jest o tyle wygodna, że przewalutowanie dokonuje się automatycznie a my nie tracimy czasu na podróż do kantoru. Korzystanie z usług banku jednak jest opcją stosunkowo drogą, więc lepiej z niej korzystać wyłącznie w przypadku małych kwot. Najtańszą możliwością bezgotówkowej wymiany jest transakcja przeprowadzona za pośrednictwem internetowego kantoru.

Podróż bez gotówki

Jeśli cel podróży na to pozwala, możemy zdecydować się na wyjazd w ogóle bez pieniędzy. W tym celu potrzebne będzie na konto walutowe oraz dedykowana do niego karta płatnicza. Dzięki za wszystko temu będziemy mogli płacić na miejscu za pomocą karty oraz wypłacać pieniądze bezpośrednio na miejscu z bankomatu, unikając wymiany waluty w ogóle. Ta metoda jest najbardziej praktyczna w krajach Unii Europejskiej i sprawa, że wymiana euro w kantorze staje się zbędna. Opcjonalnie możliwa jest bezgotówkowa wymiana EUR na CHF czy wymiana miedzy innymi walutami, a potem płatności kartą walutową w kraju docelowym. Możemy także podczas wyjazdu korzystać ze swojej zwykłej karty kredytowej, ale wtedy należy liczyć się z tym, że poniesiemy koszty przewalutowania w miejscowym banku podczas wypłaty środków. Co więcej, niektóre kraje na takie transakcje nakładają dodatkowy podatek i opłaty. Pamiętajmy, że nawet korzystając z karty płatniczej czy kredytowej, warto mieć przy sobie nieznaczną kwotę w gotówce. Przyda nam się podczas zwiedzania atrakcji turystycznych a także będzie zabezpieczeniem niespodziewanych wydatków.

http://bazanet.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here