Obiekty zabytkowe są świadectwem minionych czasów. Dobrze więc byłoby utrzymać je w jak najlepszej kondycji chociażby przez wzgląd na potomnych. Prac remontowych nie można jednak przeprowadzać ignorując walory historyczne budynku.

Renowacja zgodnie z dawnymi metodami sztuki murarskiej

Stare zabytkowe budynki często borykają się z problemem wilgoci. Najważniejszym aspektem prowadzonych prac remontowych jest więc zapewnienie im odpowiedniej izolacji przeciw-wilgotnej. W niezabezpieczonym budynku może pojawić się grzyb i pleśń na ścianie. To z całą pewnością obniża wartość rynkową budynku.

Renowacja zabytków powinna więc zapewnić im odpowiednią ochronę przed niekorzystnym działaniem opadów atmosferycznych. Wpływ na wygląd budynku mają również liczne zanieczyszczenia. Niezwykle istotne przy renowacji zabytków jest to by stosować materiały budowlane zgodne z dawną recepturą.

Niebezpieczne rysy i pęknięcia na konstrukcji budynku

Z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem stosowanie zaprawy cementowej na wapienną elewację. W trakcie renowacji sztukaterii należy prace przeprowadzać zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Na obiektach zabytkowych bardzo często w oczy rzucają się liczne pęknięcia. Pojawienie się nawet drobnej rysy ma katastrofalny wpływ na jakość całej konstrukcji. Przenika przez nią wilgoć do wnętrza budynku. Po pewnym czasie na ścianach pojawia się grzyb i pleśń. W takim wypadku można sięgnąć po specjalne artykuły służące do naprawy pęknięć i rys. Pojawienie się rys na ścianie może świadczyć o wadliwości całej konstrukcji.

Renowacja zabytków przeprowadzona wyłącznie przez specjalistów w tej dziedzinie

Renowację zabytków należy zlecać wyłącznie wyspecjalizowanym w tej dziedzinie fachowcom. Powinni się oni wyróżniać odpowiednim doświadczeniem oraz specjalistyczną wiedzą z zakresu renowacji zabytkowych budynków. Przede wszystkim chodzi o to by prace remontowe i budowlane były przeprowadzane zgodnie z recepturami stosowanymi przed stuleciami.

Doświadczona ekipa budowlana zanim podejmie się prac renowacyjnych najpierw powinna zapoznać się z dostępnymi dokumentami. Za ich pomocą może się dowiedzieć jaki skład chemiczny powinny mieć materiały stosowane do renowacji danego budynku. Niezbędna jest wiedza historyczna. Dzięki niej wiadomo w jakim okresie stosowano poszczególne metody murarskie.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here