Kiedy słyszysz, albo też czytasz coś o odchudzaniu, to z całą pewnością pierwszym skojarzeniem, będzie czerwona herbata pu-erh. Ta chińska herbata znana jest już od dawien dawna i znana jest nie tylko, jako specyfik, który pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy, ale również ma ona bardzo dobry wpływ na cały nasz organizm. Dlaczego warto pić tę właśnie herbatę?
Czerwona herbata – właściwości
Czerwona herbata, charakteryzuje się najefektywniejszym działaniem wymiatającym wolne rodniki, a więc odpowiada za redukcję stresu oksydacyjnego. W związku z tym wykazuje właściwości opóźniające starzenie, a także utrzymujące właściwą kondycję skóry. Dodatkowo cechuje się czynnością przeciwutleniającą i jednocześnie antynowotworową. Herbata Pu-erh ceniona jest głównie za wspomaganie utraty masy ciała. Dodatkowo spożycie pu-erh obniża stężenie cholesterolu we krwi, a nawet poprawia pamięć i zdolności poznawcze oraz normalizuje ciśnienie krwi. Pełni ona także funkcję ochronną przed próchnicą i moczopędną. Dzięki zawartości kofeiny, wykazuje także działanie pobudzające, a nawet przeciwzapalne, co wydaje się być skuteczne w przypadku grypy, przeziębienia, biegunek a także stanów zapalnych dziąseł czy błony śluzowej.
Rodzaje czerwonych herbat
Herbata czerwona jest uważana za najbardziej aromatyczną spośród herbat, o korzennym smaku i specyficznym zapachu. Jest poddawana lekkiej fermentacji, która zostaje przerwana, gdy listki na końcach stają się lekko czerwone. Jest kilka odmian herbaty czerwonej, wszystkie należą do herbat półfermentowanych. Produkuje się je głównie w południowo-wschodnich Chinach i na Tajwanie. W odmianie Puszong proces fermentacji jest bardzo krótki. Wykorzystuje się ją do produkcji np. herbat jaśminowych. Odmiana Pu-erh – najskuteczniejsza w walce z nadwagą – dodatkowo po procesie fermentacji musi jeszcze dojrzewać w odpowiednich warunkach. Najlepsze, a zarazem najdroższe herbaty leżakują nawet ponad 50 lat. Istnieje jeszcze odmiana Oolong.
Jaką czerwoną herbatę wybrać?
To podstawowe pytanie, które zadaje sobie stosunkowo mało osób. W dużych sklepach mamy ogromny wybór herbat, jednak wiele z nich nie jest warte naszej uwagi. Dlaczego? Ano dlatego, że w takiej a nie innej formie nie przynoszą naszemu organizmowi nic pożytecznego. Mowa tutaj o herbatach z torebek! Niezależnie jaką herbatę wybieramy warto unikać torebkowanych herbat! Tak przygotowane w nieprzeźroczystych torebkach ukryty jest miał z liści. Są to odpady z dobrych herbat, które owszem smakują herbatą, ale nie mają tych właściwości co prawdziwa liściasta herbata. Aby wydobyć cały potencjał jej liści należy kupować liściastą z jak największym liściem, wtedy mamy pewność, że będzie to najlepszy możliwy wybór.
Jak parzyć czerwoną herbatę?
To pytanie zadają sobie głównie fani i „maniacy” herbat. Jednak jest to równie ważne pytanie co to, jaką herbatę wybrać. Zbyt wysoka temperatura może „usunąć” nasze antyoksydanty, a zbyt niska nie aktywować ich w liściach. Zatem jak parzyć? Jak to herbatę liściastą najlepiej parzyć w około 80 stopniach Celsjusza przez około 5 do 8 minut. Liście należy zalewać wodą miękką, to znaczy po usunięciu magnezu i wapnia. Po tym kiedy nasza herbata się zaparzy i „naciągnie” należy usunąć liście i podawać do picia. Najlepiej bez cukru.
Herbata pu-ehr i jej skutki uboczne
Herbata pu-erh jak większość produktów posiada także skutki uboczne, które pojawiają się po spożyciu zbyt dużej jej ilości. Ze względu na obecność kofeiny, może wpływać na problemy z zasypianiem, dlatego warto spożywać ją przed południem. Dodatkowo może wpływać na wzmaganie poziomu irytacji oraz złości – niestety w tym przypadku warto przestawić się na herbatę zieloną, a czerwoną należy odstawić od razu. Kolejnym negatywnym efektem może być osłabienie kości, jest to powodem wypłukiwania wapnia przez kofeinę, zatem warto zadbać, by poziom tego pierwiastka zawsze był uzupełniony. Ponadto niekiedy zwiększa apetyt na cukier, a nawet może podnosić ciśnienie. Duże dawki herbaty mogą skutkować wymiotami, biegunką, bólami głowy, a także zawrotami. Nie zalecana jest dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz w trakcie miesiączki czy osób z anemią, ponieważ w związku z efektem diuretycznym, wypłukuje związki mineralne z organizmu.
Czerwona herbata a odchudzanie
Czerwona herbata pu-erh przyspiesza przemianę materii, w szczególności zaś wspomaga metabolizm tłuszczów. To bardzo ważne dla osób, które nie potrafią sobie odmówić obfitych i tłustych posiłków. Pijąc czerwoną herbatę pu-erh bezpośrednio po takim daniu, sprawimy, że tłuszcze wchłaniane są w znacznie mniej skomplikowanej postaci, a większa ich ilość jest natychmiast przetwarzana w energię. W taki sposób działają polifenole i enzymy. Regulacja produkcji żółci przez trzustkę oraz wspomaganie pracy żołądka sprawia, że proces spalania tłuszczów jest szybki i sprawny. Dodatkowo sprzyja mu teina – herbaciana odmiana kofeiny. W kuracji odchudzającej należy pić od 4 do 6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, zawsze ok. pół godziny po posiłku lub przekąsce. Szczególnie pomocne w diecie jest picie herbaty liściastej. Pijąc czerwoną herbatę pu-erh na czczo możemy sobie jednak zaszkodzić.