Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

Jeżeli budzisz się i jedyne, co czujesz, to bolące, zesztywniałe stawy, a do tego niezwykle ciężko Ci się poruszać, ponieważ w swoich stawach czujesz obrzęki, to powinieneś zdecydowanie zastanowić się nad tym, co jesz. Wystarczy, że tylko w małym stopniu zmienisz swoją dietę, to poczujesz się naprawdę dużo lepiej i sam zobaczysz, że objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, będą mniejsze.

RZS – Warzywa i owoce

Wskazane są krótko gotowane albo surowe warzywa: sałata, kapusta, ogórki, por, brokuły, marchew, buraki, seler, pietruszka, warzywa strączkowe, kiełki. Jedz borówki, żurawinę, ciemne winogrona, jagody, czarną porzeczkę, czerwone jabłka. Pij soki owocowe i warzywne, herbatki owocowe i ziołowe. Warzywa i owoce dostarczają mnóstwo witaminy C (uczestniczy ona w wytwarzaniu kolagenu oraz odpowiada za kondycję stawów i ścięgien), a także bioflawonoidów. Substancje te wymiatają z organizmu wolne rodniki, które inicjują i podtrzymują stan zapalny. Warzywa i owoce to źródło cennych antyoksydantów, które wspierają układ immunologiczny i przeciwdziałają niekorzystnemu działaniu wolnych rodników. W jadłospisie powinno się więc znaleźć 500–700 g warzyw oraz 300–500 g owoców. Dobroczynny wpływ na stawy mają również czosnek oraz cebula. Zawierają one cenne związki siarkowe, które ograniczają wytwarzanie hormonów podtrzymujących stan zapalny. W kontekście spożycia warzyw pojawia się jeden problem – czy warzywa psiankowate rzeczywiście zaostrzają objawy RZS? Do warzyw takich zalicza się pomidory, paprykę, bakłażana i ziemniaki. Mimo że stanowią one podstawę diety śródziemnomorskiej, uważa się, że mogą powodować nasilenie objawów RZS. Nie należy ich jednak całkowicie eliminować, gdyż nie ma wystarczających dowodów naukowych na potwierdzenie tej teorii. Pewnym rozwiązaniem może być wyeliminowanie ich na około 2 tygodnie i sprawdzenie, czy rzeczywiście dochodzi do złagodzenia objawów RZS. Jeśli tak, warzywa te należy zastąpić innymi.

RZS – Ryby oraz nabiał

Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawówJeśli dokucza ci reumatyzm, polub ryby morskie i na stałe wprowadź je do diety. Tuńczyk, łosoś, dorsz, makrela, mintaj, morszczuk, śledź, sardynki to najlepsze źródła kwasów omega-3. Mają one właściwości przeciwzapalne i pomagają zmniejszyć bóle reumatyczne nawet o połowę. Ponadto, jak pokazują badania, rybie tłuszcze mogą skracać czas trwania porannej sztywności u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Terapeutyczny efekt daje zjedzenie porcji ryb (150 g) 2–3 razy w tygodniu. Tłuste ryby morskie dostarczają też witaminę D, która ułatwia przyswajanie wapnia i działa przeciwzapalnie. Jeżeli chodzi o nabiał, to nawet 2–3 razy dziennie wypij szklankę jogurtu, kefiru lub maślanki albo zjedz 150 g chudego twarogu. To dobre źródła białka budującego chrząstki stawowe i wapnia, który wzmacnia kości. Co drugi dzień zjedz porcje (100 g) chudego mięsa drobiowego lub pół szklanki warzyw strączkowych. Oprócz pełnowartościowego białka zawierają one sporo witamin z grupy B, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

RZS – przyprawy

Twoi sprzymierzeńcy to kurkuma, imbir, anyż i goździki. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból, sztywność stawów, obrzęki. Właściwości takie ma np. herbatka imbirowa: obierz i utrzyj 1 cm korzenia imbiru, zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 10 min. Przecedź, dodaj łyżeczkę miodu. Pij 3-4 razy dziennie przed posiłkiem. Świeży imbir można zastąpić łyżeczką sproszkowanego.

RZS – kolagen

Wzbogać jadłospis o produkty obfitujące w kolagen, który ogranicza aktywność enzymów prozapalnych i ułatwia regenerację zmienionych chorobowo kości i stawów. Polub więc galaretkę owocową i rybę w galarecie. Możesz też sięgać po sproszkowaną chrząstkę rekina lub hydrolizaty kolagenu (do kupienia w aptece).

Alternatywne sposoby żywienia a RZS

Poza powyższymi zaleceniami istnieją także doniesienia naukowe o modyfikacjach sposobu żywienia, które mogą wywierać korzystny wpływ w kontekście leczenia RZS. Dotyczy to zwłaszcza diet: wegetariańskiej, wegańskiej i bezglutenowej. Obecnie brakuje jednak dowodów na skuteczność którejkolwiek z tych diet, a powyższa problematyka wymaga poszerzenia dotychczasowych badań. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chce się zrezygnować z glutenu bądź zastosować dietę wegetariańską, należy szczególnie zadbać o zbilansowanie posiłków. Jest to możliwe, ale może wymagać pomocy osoby doświadczonej w komponowaniu tego typu diet, które doradzą nam, jak skomponować odpowiednią dietę.

Co nasila objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?

Wśród lekarzy zajmujących się chorobami reumatycznymi nie ma jednoznacznej opinii, które produkty mogą zaszkodzić danej osobie, a które nie. Jak więc ułożyć swój jadłospis?

Najlepiej sprawdzić, co w twoim przypadku źle wpływa na stawy. Najpierw odstaw na tydzień jeden z podejrzanych produktów i obserwuj, czy dolegliwości się zmniejszają. Jeśli tak, jest prawie pewne, że “wróg” twoich stawów został namierzony. Natomiast jeśli mimo rezygnacji z jakiegoś produktu, dolegliwości nie mijają, po kilku dniach znów możesz włączyć go do diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here