Jeśli zastanawiasz się, jak dobierać łączniki śrubowe do konkretnego mocowania, ten poradnik jest dla Ciebie. Wbrew pozorom może być to dość skomplikowane zadanie, a połączenie dwóch lub więcej elementów wymaga choć podstawowej wiedzy. Łączenie ze sobą przypadkowych elementów, które mamy akurat pod ręką nie jest bowiem najlepszym pomysłem. Każda śruba wcale nie jest taka sama.
Od czego zależy dobór śrub?
Jeśli konkretne połączenie będzie obciążone dużymi siłami dynamicznymi oraz statycznymi, specyfikacja musi zawierać długość oraz średnicę, a do tego także materiał wykonania śruby. Są to dane, które po prostu muszą zostać wyszczególnione. Pozwoli to uniknąć pomyłek podczas użytkowania i wynikających z nich niebezpiecznych konsekwencji. Jeśli zastosowałbyś materiał St4 do przykręcania panewek silnika w aucie, powstała konstrukcja uniemożliwiłaby jazdę. Co więcej, spowodowałoby to więcej szkód niż pożytku. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie trwałej, solidnej i wytrzymałej stali maszynowej.
Co więcej, wykorzystany gwint powinien być wzmacniający łącze oraz drobnozwojowy. Podczas mocowania konieczne jest również zadbanie o zabezpieczenie nakrętki lub śruby przed odkręcaniem, w czasie kiedy silnik pracuje. Możesz na przykład wykonać specjalny otwór w łbie i utworzyć mocowanie przy użyciu specjalnego drutu, wykorzystać podkładki, które po przykręceniu kluczem śruby odkształca się i nie da się ich już obrócić. Inna metoda przewiduje zastosowanie łba ze stożkowym zakończeniem, które zaklinuje połączenie.
Eksploatacja śrub
Podczas eksploatacji śrub w przytoczonej powyżej sytuacji konieczne jest dbanie o wytrzymałość połączenia, jednak nie musisz koniecznie skupiać się na wrażliwości na korozję, ponieważ części będą stale umieszczone w oleju silnikowym, który ochroni je przed powstawaniem korozji. Jednak w sytuacji, kiedy będziesz musiał dopasować śruby do konstrukcji, która umieszczona jest na zewnątrz, wykorzystaj elementy pokryte cynkiem. Z kolei jeśli będą one miały do czynienia z agresywnym środowiskiem, łączniki powinny być wykonane z nierdzewnych materiałów i dopasowane do środowiska chemicznego. To oczywiste, że jedne będą odpowiednie przy produkcji kwasu siarkowego, a inne do przemysłu spożywczego. Pamiętaj również o tym, by wybierając konkretne śruby upewnić się, czy posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty jakości.
Ogromny wybór śrub znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sruby-nakretki-podkladki-wkrety-c-196_4837_3480_2219.html