Galerie handlowe w Warszawie, a niedziele niehandlowe - z czego możemy skorzystać?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Część klientów już zdążyła się do niego przyzwyczaić. Jednak są również tacy, którzy nie widzą potrzeby regulacji prawnych, dotyczących sposobu spędzania wolnego czasu. To zwykle osoby, dla których wizyta w galerii handlowej w Warszawie wiąże się również z miłym spędzeniem niedzielnego popołudnia.

Prawo do wypoczynku

Zgodnie z ustawą, w bieżącym roku wszystkie sklepy i punkty usługowe mogą być otwarte jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od roku 2019 z tego grafiku wypadnie również pierwsza niedziela miesiąca. Rok 2020 przyniesie zakaz otwierania sklepów we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu. Punkty handlowe będą mogły działać w niedziele przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą a także w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Ustawa wywołuje wiele emocji również ze względu na długą liczbę wyjątków, jakie obejmuje. Zakaz nie obowiązuje w piekarniach, lodziarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, dewocjonaliami, placówkach pocztowych oraz wielu innych. Powoduje to spore przetasowanie w dostępności punktów handlowych w galeriach handlowych w Warszawie.

Polak potrafi

Ponieważ spod zakazu handlu wyłączone są stacje paliw, przy których zwykle znajdują się sklepy spożywcze lub nawet dyskonty, w tych miejscach bez problemu można nadal wybrać się na zakupy. To nie jedyny przykład kreatywności Polaków. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele nie ma specjalnych regulacji, dotyczących również otwierania placówek pocztowych. Brak zapisów w tym temacie sprawia, że w zasadzie mogą one funkcjonować w niedziele bez większych ograniczeń. Bywają sklepy, zwłaszcza mniejsze, które wykorzystały tę lukę prawną, otwierając swoje stoiska w ramach współpracy z Pocztą Polską. Galerie handlowe w Warszawie nie planują masowego przekształcania się w placówki poczty, ponieważ oferują wiele punktów handlowych i usługowych, o których mówią paragrafy, dotyczące wyjątków w ustawie. To między innymi kina, restauracje, kawiarnie, place zabaw czy siłownie. Niedostępne są duże sieci sklepów z odzieżą, obuwiem, sprzętem AGD i RTV. Podobnie punkty z zabawkami, meblami, sprzętem sportowym, wyposażeniem domu czy też artykułami budowlanymi.

Galerie handlowe zapraszają

Zakaz handlu w niedziele nie grozi zamknięciem galerii handlowych w Warszawie. To sklepy, które mają wiele do zaoferowania, choć pierwsze niedziele, objęte zakazem wskazywały na znacznie mniejsze zainteresowanie klientów. Zakaz handlu jest respektowany, przy czym część punktów handlowych działa w dotychczasowych godzinach pracy galerii (zwykle od 9.00 – 20.00 lub 22.00), lub w godzinach niestandardowych, jak lokale gastronomiczne czy kina. Warto zaznaczyć, że galerie zwykle na swoich stronach internetowych podają pełna listę dostępnych punktów wraz z godzinami ich funkcjonowania.

Zakaz handlu w niedziele nie wprowadził większego chaosu w funkcjonowaniu galerii handlowych w Warszawie. Najprawdopodobniej będzie tak również w kolejnych latach obowiązywania ustawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here