Niemożliwość porozumienia się z osobą starszą może stanowić źródło frustracji, niezadowolenia i konfliktów. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że z wiekiem ludzkie zmysły ulegają osłabieniu i powoduje to problemy w komunikacji ze światem zewnętrznym u seniorów. Chcąc porozmawiać z osobą w wieku podeszłym należy przede wszystkim uzbroić się z w cierpliwość i nie zniechęcać się z powodu początkowych niepowodzeń. Sztuka komunikacji z osobami starszymi jest szczególnie ważna dla osób pracujących jako opiekunowie osób starszych.

Mowa

Wraz z wiekiem u większości osób starszych dochodzi do osłabienia mięśni odpowiedzialnych za artykulację, co skutkuje niewyraźną mową. U chorych na Alzheimera z czasem będzie pojawiać się afazja, czyli zaburzenie mowy polegające na trudności w doborze słów i nazywaniu przedmiotów, co znacznie utrudnia komunikację. Słuchając osoby starszej warto nachylić się, aby lepiej słyszeć wypowiadane zdania. Dodatkowo, warto obserwować ruch warg oraz gesty, które ułatwią nam zrozumienie kontekstu wypowiedzi. Jeżeli nie udało się wychwycić sensu, opiekun powinien w spokojny sposób poprosić o powtórzenie. W przypadku zainteresowania ofertami pracy w Niemczech, przed wyjazdem warto przećwiczyć rozmowę z seniorem w obcym języku.

Słuch

W procesie starzenia się organizmu następuje naturalne zjawisko zwane presbyacusis – czyli pogorszenie słuchu z wynikające z wieku. Rozmawiając z osobą starszą należy zawsze mówić głośno i wyraźnie, co ułatwi seniorowi zrozumienie wypowiedzi. Dodatkowo warto posługiwać się gestami, kartkami na których napisane są poszczególne słowa lub obrazkami. Ponownie, potrzebna będzie spora dawka cierpliwości – osoby starsze mogą potrzebować kilkukrotnego powtórzenia danego zdania, szczególnie jeśli jest skomplikowane. Z tego powodu podczas opieki nad osobami starszymi warto korzystać z prostych gramatycznych konstrukcji i unikać długich słów z trudnymi głoskami.

Wzrok

Stopniowa utrata wzroku spowodowana wiekiem nosi nazwę starczowzroczności. Niezwykle ważne jest, aby nie lekceważyć problemów z widzeniem i nosić dobrane przez specjalistę okulary które będą spowalniać zmiany degeneracyjne. Pogorszenie wzroku nie stanowi zazwyczaj głównej przyczyny problemów z komunikacją, jednak znacznie ją utrudniają i wpływają na ogólne pogorszenie jakości życia osób starszych, dlatego opiekunowie seniorów powinni być szczególnie wyczuleni na tę kwestię.

https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/

Materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here