Szkła kontaktowe różnią się od siebie ze względu na tryb noszenia, a także zastosowanie. Soczewki korekcyjne wybiera się na podstawie wady wzroku – zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Szkłami kontaktowymi można korygować astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz starczowzroczność.

Toryczne soczewki na astygmatyzm

Astygmatyzm, inaczej niezborność, koryguje się szkłami kontaktowymi torycznymi, nazywanymi też cylindrycznymi. Wada wzroku polega na nieprawidłowym kształcie rogówki, która zamiast idealnie okrągłego kształtu, przypomina piłkę do rugby. Krzywizna powoduje, że promienie świetlne, które dostają się do wnętrza oka zamiast ogniskować się w jednym punkcie, tworzą linię. Astygmatycy nieostro widzą z bliska i z daleka oraz często mają problemy z orientacją w przestrzeni. O tym, jakie soczewki wybrać przy astygmatyzmie, decyduje lekarz, po wcześniejszym przeprowadzeniu badania wzroku o określeniu natężenia wady.

Soczewki sferyczne na krótkowzroczność i dalekowzroczność

Do korekcji krótkowzroczności (miopii) stosuje się soczewki sferyczne o wklęsłych szkłach rozpraszających, oznaczonych symbolem minus. Nieprawidłowy kształt rogówki powoduje, że światło ogniskuje się przed siatkówką. Osoby z krótkowzrocznością z daleką widzą rozmyte kształty, przy zachowaniu ostrości widzenia z bliska. Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, powoduje, że widziany obraz powstaje za siatkówką, dlatego do leczenia wady wzroku używa się soczewek torycznych wypukłych o mocach dodatnich. 

Soczewki progresywne (multifokalne)

Soczewki progresywne stosowane są do korekcji starczowzroczności, czyli prezbiopii. Wada wzroku to naturalny proces, który wynika ze starzenia się organizmu. Najczęściej pojawia się po 40. roku życia. Soczewki kontaktowe progresywne nie zahamują postępu wady, jednak w znaczący sposób mogą poprawić jakość widzenia, a przez to codzienne funkcjonowanie.

Soczewki kontaktowe miesięczne i jednodniowe

Każdy rodzaj soczewek korekcyjnych dostępny jest do noszenia w trybie miesięcznym oraz jednodniowym. Jednorazowe szkła kontaktowe zdejmuje się przed snem, a rano zakłada parę z nowego opakowania. Soczewki miesięczne wymagają pielęgnacji w specjalnym płynie dezynfekującym i przechowywania w pojemniku. Jedną parę takich szkieł kontaktowych nosi się przez 30 dni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here