Miażdżyca jest chorobą układu naczyniowego. Polega ona na zwężeniu światła żył i tętnic, które następuje po osadzeniu się na ich ścianach produktów metabolizmu pożywienia. Ma na to wpływ jedzenie zbyt tłustych potraw z wysoką zawartością cholesterolu. Dlatego tak ważne jest badanie jego poziomu we krwi, aby stosować odpowiednią profilaktykę i dostosować dietę.

Można zapytać, jakie są objawy i skutki miażdżycy? Zazwyczaj osoba, która cierpi na to schorzenie dużo szybciej się męczy, ponieważ w organizmie jest zaburzony przepływ krwi i ciało nie jest odpowiednio dotlenione. Choroba objawia się także opuchniętymi i tkliwymi kończynami dolnymi ze względu na słaby przepływ krwi. Oprócz miażdżycy powodem opuchlizny może być także nadwaga a nawet otyłość, która jest ściśle powiązana z tym schorzeniem. Można wtedy mówić o zespole chorobowym, który objawia się także żylakami ze względu na opuchnięcie zatkanych naczyń krwionośnych.

Długotrwała przewlekła miażdżyca może być tragiczna w skutkach. Niedotlenione organy nie będą działać wystarczająco sprawnie, tkanki mogą obumierać ze względu na nieprawidłowe odżywienie. Zastoje żylne prowadzą do powstawania skrzepów, które albo zatykają naczynie albo prowadzą do udaru, gdy skrzep dostanie się na przykład do mózgu chorego. W tym wypadku może dojść nawet do śmierci.

Aby zapobiegać wystąpieniu tak poważnych skutków, najważniejsze jest, aby być świadomym swojego stanu i ryzyka, jakie niesie. Dlatego warto systematycznie się badać. Jeżeli już wiemy, że jesteśmy w grupie ryzyka, powinniśmy na poważnie zmienić dietę na mnie tłustą. Także ruch pomaga w skutecznej profilaktyce i poprawie stanu zdrowia osoby narażonej na zmiany miażdżycowe. Siedzący tryb życia wzmaga osadzanie się metabolitów w żyłach i nie wspiera ich oczyszczania.

Należy pamiętać także, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Systematyczne spacery, jazda na rowerze i zbilansowana dieta wspierają utrzymania naszego ciała nie tylko w dobrej formie, ale przede wszystkim w dobrym zdrowiu.

www.bazanciarnia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here