Badanie KTG to jedno z podstawowych badań służących ocenie dobrostanu płodu. Kardiotokografia pozwala określić czynność serca płodu, wydolność oddechową łożyska, skurcze mięśnia macicy i wykryć ewentualne zagrożenia życia płodu. Zazwyczaj badanie wykonuje się pod sam koniec trwania ciąży i w czasie porodu, jednak w pewnych przypadkach KTG przeprowadza się wcześniej. Kiedy jest to konieczne?

Kardiotokografia przeprowadzana jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej. Na badanie składa się tokografia, czyli rejestracja czynności skurczowej macicy i kardiografia – rejestracja akcji serca płodu.

Jakie są wskazania do wcześniejszego wykonania KTG płodu?

KTG jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Gdy ciąża przebiega prawidłowo medycyna prenatalna przewiduje wykonanie kardiotokografii, tzw. KTG, pod sam koniec trwania ciąży.

W przypadku ciąży zagrożonej lub mnogiej badanie płodu można wykonywać regularnie od 28. tygodnia, a w wyjątkowych sytuacjach – nawet od 26. tygodnia. Wcześniejsze wykonywanie badania wskazane jest m.in. wówczas gdy ciężarna choruje na cukrzycę, cierpi na nadciśnienie tętnicze, chorobę nerek, krwi, płuc czy serca.

KTG powinno się przeprowadzać częściej także w trakcie ciąży u pacjentek z nadciśnieniem indukowanym ciążą, u płodów z chorobą hemolityczną, w przypadku wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu i w ciążach po terminie.

Jak interpretować wynik badania?

Liczba uderzeń serca płodu powinna wynosić 110-150/160 uderzeń na minutę. Jeśli tzw. częstość podstawowa serca płodu jest niższa niż 110 na minutę można mówić o bradykardii, która może być spowodowana np. niedotlenieniem płodu, Jeśli jest większa niż 160 – można podejrzewać tachykardię, której przyczyną bywa zakażenie wewnątrzmaciczne. Takie wyniki pozwalają na szybką reakcję lekarza.

Należy jednak pamiętać, że wystąpienie przyspieszenia lub spowolnienia tętna płodu nie zawsze świadczy o faktycznych problemach z jego zdrowiem. Zmiany bywają nieraz krótkotrwałe i przejściowe jednak profilaktyka, jaką jest regularne wykonywanie zapisów KTG, pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń.

Aparaty KTG

Aparaty KTG są zazwyczaj małe, lekkie i posiadają wbudowany akumulator. Na ekranie urządzenia wyświetla się zwykle m.in. wartość tętna płodu, skurcze oraz ilość ruchów płodu.

Urządzenia znacznie różnią się od siebie. Najprostsze są odpowiednie dla lekarza rodzinnego czy instruktora w szkole rodzenia. W gabinetach ginekologicznych oraz na oddziałach położniczych niezbędne są natomiast bardziej skomplikowane aparaty, za pomocą których można m.in. ocenić ciążę bliźniaczą i przeprowadzić kardiotokografię wewnętrzną. Na stronie producenta aparatury medycznej Philips, znajdziecie dobre opisy i zdjęcia sprzętu do KTG: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC862198/monitor-plodu-avalon-fm20

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here