Recykling ubrań

Obecnie jest duży nacisk na bycie EKO. Nic dziwnego. To my ludzie przyczyniamy się do niszczenia środowiska poprzez produkowanie między innymi dużych ilości odpadów. Zanim jednak coś wyrzucimy zastanówmy się czy sami nie jesteśmy w stanie ponownie tego wykorzystać.

Wpływ produkcji tekstyliów na środowisko.

Do produkcji ubrań potrzebne są bardzo duże ilości różnych chemikaliów, które mają znaczący wpływ na człowieka i środowisko oraz ekosystem. Oprócz tego zużywa się też bardzo duże ilości wody, które już teraz przyczyniły się do zanikania niektórych rzek w obrębie pól bawełny. Przemysł tekstylny zaraz po koncernach naftowych produkuje najwięcej odpadów na świecie. Wiele ludzi nawet nie zdaje sobie z tego sprawy jak poważny jest to problem.

Co robić z niepotrzebnymi ubraniami?

Zanim więc zdecydujemy się wyrzucić ubranie zastanówmy się czy jest to konieczne. Odzież używana może być wykorzystana na różne sposoby. Badania uświadamiają nam, że aż 2/3 odpadów tekstylnych nadaje się do dalszego użycia. Dlaczego więc decydujemy się je wyrzucić zamiast przekazać dalej? Jeżeli odzież używana jest w dobrym stanie można ją przecież sprzedać lub oddać. Ochroni to nieco środowisko i pozwoli komuś innemu skorzystać z tego co dla nas jest już niepotrzebne. Jeżeli jednak ubranie jest niemodne, uszkodzone lub zwyczajnie nie ma się czasu szukać osób zainteresowanych ich przyjęciem można skorzystać z kontenerów takich jak chociażby te z PCK. Ubrania z takich kontenerów trafiają do firm zajmujących się tekstyliami, gdzie zostają posegregowane i oddane do dalszej odsprzedaży bądź wysłane do takich krajów jak Indie czy Afryka. Wśród niektórych sieciówek powoli zaczyna też być wprowadzana „moda” przyjmowania odzieży używanej do recyklingu w zamian oferując zniżki bądź bony. Ubrania te zostają poddane obróbce w celu uzyskania czyściwa bądź zostają przerobione na surowce wtórne i wykorzystane ponownie do produkcji ubrań.

Używane nie znaczy gorsze.

Rzeczy oddane czy odsprzedane są często użyte dosłownie kilka razy, bez skazy, w stanie idealnym. W takim też stanie można nabyć odzież używaną ponownie kupując ją w lumpeksach tzw. sekond-handach czy odkupując od osoby prywatnej. Nie dość, że jest to z pewnością ekonomiczne to jest też ekologiczne. Taka praktyka zmniejsza ryzyko wyrzucenia ubrań na śmietnik. Oczywiście odzieży nie trzeba sprzedawać, można też samemu próbować ją poprzerabiać i wykorzystać w inny sposób ponownie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here