Wybieramy materac w oparciu o pozycję ciała podczas snu

0
1559

Z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem zakup pierwszego lepszego materaca. Kierowanie się wyłącznie jego ceną czy też wyglądem również mija się z celem. Dobry materac to taki, który będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy najpierw go przetestować i oczywiście porównać z przynajmniej kilkoma innymi. Nie bez znaczenia przy wyborze materaca jest również to, w jakiej pozycji preferujemy spać.

Wybór materaca a pozycja spania

Przeglądając materace 160×200, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd czy cenę, ale także na jego twardość. Trzeba mieć na uwadze pozycję, w której najczęściej śpimy. Innego modelu potrzebować będziemy, śpiąc głównie na plecach, boku czy brzuchu. Wiele osób nawet nie wie, jak bardzo jest to istotne. Każda pozycja wymaga od materaca konkretnych właściwości, aby użytkownik mógł liczyć na komfort snu, a nie borykać się z niewygodą i trudnościami w wysypianiu się. Oczywiście mało osób śpi bezustannie w tej samej pozycji, jednak każdy ma swoje osobiste preferencje. Trzeba mieć też na uwadze to, że podczas snu nie pozostajemy w bezruchu, ale ciągle się wiercimy – czy to zmieniamy ułożenie nóg czy też przewracamy się z jednego na drugi bok. Jeśli zaliczamy się do osób śpiących głównie na boku, to zaleca się kupić materac miejski lub średni, czyli o twardości w przedziale od 3 do 6. Taka twardość materaca jest gwarancją tego, że plecy i kręgosłup będą odpowiednio wsparte podczas snu. Należy jednak wystrzegać się zbyt miękkiego i zbyt twardego materaca, przez co wystąpi dyskomfort i mogą pojawić się problemy z kręgosłupem, gdyż będzie on wówczas znajdował się nienaturalnej pozycji.

Osobom śpiącym głównie na plecach zaleca się zakup materaca średniego lub twardego. Optymalna twardość materaca mieści się w zakresie od 6 do 8. Kluczowe jest zapewnienie kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia. Jeśli będzie znajdował się w nienaturalnej pozycji, to nie ma mowy o budzeniu się wyspanym. Wzrasta też ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych. Jeśli mamy zwyczaj spania na brzuchu, wybierzemy materac o twardości w zakresie od 4 do 9. Powinien on być średni lub twardy, aby utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji. Nieodpowiednio dobrany materac w tym przypadku może spowodować nawet problemy z oddychaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here