Zaćma znacznie utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Pojawiające się mętne plamki na soczewce oka wiążą się z pogorszeniem jakości widzenia w starszym wieku. Na jej rozwój wpływa wiele czynników, w tym genetyczne. O ile z wadami wrodzonymi jest trudno walczyć, o tyle każdy z nas ma wpływ na inne przyczyny chorób oczu takich jak zaćma. Zapobieganie tej chorobie jest możliwe dzięki stylowi życia.

Racjonalne odżywianie

To co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Spożywanie przetworzonych produktów, ubogich w substancje odżywcze ma podstawowe znaczenie dla kondycji naszego organizmu, w tym rozwoju chorób oczu. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę powinno się wyeliminować większość zmodyfikowanych przemysłowo produktów spożywczych, takich jak cukier krystaliczny, margaryny i rafinowane oleje roślinne, sztuczne napoje słodzone i barwione, tłuszcze trans występujące w gotowych daniach i słodyczach.

W diecie powinny pojawić się przede wszystkim warzywa surowe, pieczone i gotowane, różnorodne owoce, rośliny strączkowe, kasze, pełnoziarnisty chleb, ryby, chude mięso dobrego pochodzenia, przetwory mleczne, kiszonki oraz wszystkie zdrowe produkty z zawartością witaminy C, która ma duży wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym prawidłowe widzenie. Najlepsze źródła witaminy C to papryka, owoce cytrusowe, papaja, jarmuż, brukselka, brokuły, czarne porzeczki, kiwi, truskawki, mango, pomidory.

Używki – alkohol i papierosy

Aby zadbać o kondycję oczu i cieszyć się dobrym wzrokiem na co dzień należy prowadzić zdrowy tryb życia. Co to oznacza? Oprócz diety niezwykle ważne jest porzucenie wszelkich używek wpływających destrukcyjnie na nasz organizm. Osoby nadużywające alkoholu są bardziej narażeni na występowanie chorób oczu, takich jak zaćma. Zapobieganie tej chorobie nie wiąże się z całkowitym porzuceniem produktów alkoholowych, od okazji można pozwolić sobie na trochę czerwonego wina.

Natomiast palenie należy rzucić, a nie jedynie ograniczyć. Palacze są bardziej narażeni na powstawanie zaćmy. Dym papierosowy zawiera toksyczne składniki, które gromadzą się w soczewce oka, powodując liczne uszkodzenia. Ponadto dym jest pełen wolnych rodników, osłabiając ochronne działanie antyoksydantów.

Zaćma – zapobieganie dzięki ćwiczeniom

Codzienna aktywność fizyczna, nawet jeżeli wiąże się jedynie z długimi spacerami, pozwala utrzymać oczy w dobrej kondycji. Dzięki ćwiczeniom organizm pozostaje nie tylko w dobrej formie, ale również możemy zrzucić zbędne kilogramy. Należy pamiętać, że nadwaga i otyłość są przyczyną powstawania wielu groźnych chorób, mają one również duży wpływ na kondycję oczu.

Więcej na: voigtmedica.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here