Badanie ogólne moczu

Zdecydowanie jednym z najtańszym, jeżeli chodzi o badania wykonywane prywatnie i tym samym, również jednym z najczęściej zalecanym przez lekarzy badaniem laboratoryjnym, jest badanie ogólne moczu. Każda osoba, która chociażby już dostała wyniki z tego badania i chciała dokładnie wiedzieć, czy w jej organizmie nie dzieje się coś złego, jeszcze przed wizytą u lekarza, nie zawsze umie prawidłowo odczytać badanie moczu. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak odczytać takie właśnie badanie, to koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł.

Co to jest badanie moczu?

Badanie ogólne moczuBadanie moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które umożliwia rozpoznanie wielu chorób. W moczu można wykryć bardzo dużo różnych substancji, które są wynikiem końcowego procesu przemiany materii. Obniżony lub podwyższony poziom wybranej substancji lub obecność innej – nieprawidłowej, może sugerować występowanie infekcji. Badanie moczu często zalecane jest jako badanie rutynowe, na dodatek jest ono proste, ogólnodostępne i tanie, a może dostarczyć informacji na temat naszego zdrowia. Do zbadania moczu konieczne jest pobranie jego próbki do specjalnego jałowego pojemnika. Można go kupić w każdej aptece lub laboratorium. Przeciwwskazane jest zbieranie moczu do innego naczynia, ponieważ może to zafałszować wynik badania. Przed pobraniem moczu należy koniecznie umyć ręce.

Co wchodzi w skład moczu?

W skład moczu wchodzi:

96% wody,

2,5% azotowych produktów przemiany materii (głównie mocznik),

1,5% soli mineralnych oraz minimalne ilości innych substancji, np. barwników żółciowych (nadają moczowi kolor i zapach).

Dlaczego badanie moczu jest tak ważne?

Badanie moczu może pomóc w rozpoznaniu chorób nerek i wątroby oraz dróg moczowych. Pozwala ocenić predyspozycje do tworzenia się kamieni, a także ułatwia diagnostykę cukrzycy, żółtaczki czy zapalenia trzustki. Jest również przydatne m.in. w diagnostyce chorób nadnerczy, przy monitorowaniu poziomu wapnia, witaminy C oraz mocznika w organizmie, do wykrywania specyficznych markerów różnych procesów chorobowych a także do oceny zapotrzebowania na przeciwutleniacze.

Badanie moczu przeprowadza się:

w przypadku podejrzenia infekcji układu moczowego (do typowych objawów nasuwających takie podejrzenie należą: ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, trudności w oddawaniu moczu, krew w moczu, gorączka, rozlany ból w podbrzuszu, parcie na pęcherz moczowy),

w celu monitorowania skuteczności leczenia kamicy nerkowej, infekcji układu moczowego, nadciśnienia tętniczego, niektórych chorób nerek lub wątroby,

jako badanie rutynowe (przynajmniej raz w roku – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn).

Badanie ogólne moczu – co się bada

1. Barwa – urochrom, barwnik moczu, daje żółte zabarwienie o różnych odcieniach. Zmiana barwy zależy m.in. od diety, przyjmowanych leków. Czerwona barwa nie musi oznaczać zawartość krwi lecz substancje wydzielane w nadmiarze przez organizm. Brązową powoduje np. bilirubina oraz związki fenolu (skutek zatrucia tą substancją), czarna może sugerować obecność melaniny.

2. Przejrzystość – powinien być przejrzysty lub lekko opalizujący. Zmętnienie może oznaczać obecność krwinek czerwonych (np. stan zapalny, nowotwór pęcherza), leukocytów i bakterii (też wskazują na stan zapalny oraz soli, np. kwasu moczowego, nabłonków i tłuszczu).

3. Ciężar właściwy – norma to 1018-1030 g/l. Powyżej normy – przy dużych ilościach białka, glukozy lub metabolitów różnych leków. Zmniejszona gęstość może oznaczać choroby – np. moczówkę prostą czy przewlekłą niewydolność nerek.

4. pH – średnia prawidłowa wartość to 6. Mniej mają osoby spożywające duże ilości mięsa. Mocz zasadowy (powyżej 6) – osoby na diecie wegetariańskiej lub mlecznej. Może on również oznaczać podwyższony poziom potasu, przewlekłą niewydolność nerek czy nadczynność przytarczyc, a także gdy mocz trzymamy zbyt długo w temperaturze pokojowej. pH poniżej 5 może oznaczać odwodnieni lub gorączkę.

5. Urobilinogen – znak ,,+” to prawidłowy wynik, “+++” oznacza żółtaczkę, a brak tej substancji – cholestazę (zastój żółci u kobiet w ciąży).

Interpretacja wyniku badania moczu

W moczu mogą się znajdować komórki nabłonkowe i czerwone oraz białe krwinki. Komórki nabłonkowe mogą świadczyć o stanie zapalnym pęcherza lub sugerować uraz nerek. Czerwone krwinki mogą się dostać do krwi z pochwy z krwią menstruacyjną. Mogą także oznaczać uraz pęcherza. Duża ilość czerwonych krwinek w moczu świadczy o infekcji, urazie, guzie, kamicy nerkowej. Podwyższone leukocyty w moczu, a także bakterie sugerują infekcję dróg moczowych, jak na przykład zapalenie pęcherza, czy infekcja nerek. Niezwykle ważnym parametrem, jest ciężar właściwy, czyli gęstość względna. Jak wskazują różne źródła, wyniki moczu w normie wskazują ciężar o gęstości od 1,005 do 1,030 bądź od 1,025 do 1,035 g/cm3. Zbyt niska gęstość moczu, zbliżająca się do gęstości wody (1,000 g/cm3) może być oznaką tego, że w naszym moczu znajdują się niepożądane substancje, jak również jeżeli chodzi o osoby, które nie mają problemu z nerkami, może być to objawem odwodnienia. W badaniach ogólnych moczu wychodzi również poziom białka, które wedle normy powinno być nieobecne. jest wiele różnych przyczyn, dlaczego białko pojawia się w moczu, mogą być to, na przykład nowotwory, choroby nerek, dróg moczowych, układu krążenia i krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here